hava Orta
DOLAR 28,9141 % % 0.09
EURO 31,6477 % % 0.06
GRAM ALTIN 1.867,40 % % 0,49
ÇEYREK A. 3.053,20 % % 0,49
BITCOIN 1.091.057 % -0.534
SON DAKİKA

Küçük,Büyük Baş Hayvan Besiciliği yapıyorsanız bu Hastalığa dikkat edin!

Gelişmiş ülkelerde yapılan araştırmalara göre hayvancılık sektöründe çalışanların %25’i bir çeşit solunum yolu rahatsızlığı geçirmektedir. Bu oran, solunum yolu rahatsızlıklarını en sık görülen hastalıklar sınıflandırmasında en tepelere yerleştirmektedir.

Görülen hastalıkların en önemli nedenleri kapalı alanlarda beslemeden dolayı solunan tozlar,dışkı gazları, tarımsal kimyasallar enfeksiyona neden olan önemli etmenlerdir. Tozlar değerlendirilirken 2 gruba ayırmak olasıdır. İlk grup Organik bileşenlerden oluşan tozlar, ikinci grup ise inorganik bileşenlerden oluşan tozlardır.

İnorganik tozların en önemli kaynağı otlaklar ve yeşil alanlardır. Hastalıkların en önemli kaynağı ise mikropları içinde barındıran tarımsal organik tozlardır. Bronşit* ve astım* besicilerde en sık rastlanan rahatsızlıklardır. Astımlar daha çok allerji kaynaklı değil kağalı alanda içerisinde dışkı gazının solunmasıyla solunum yollarının kronik olarak iltihaplanmasından ötürü görülmektedir. Müköz zar iltihaplanması da organik tozlara ve dışkı gazına sürekli maruz kalmaktan kaynaklanan bir başka rahatsızlıktır.

Dışkı Gazı hayvancılık besiciliği sektöründe çalışan personellerin karşılaştığı solunum yolu hastalıklarının önemli nedenlerindendir. Sığırların ve diğer büyükbaş hayvanların beslendiği büyük kapalı alanlarda ve kümeslerde amonyak düzeylerinin yüksek olması bazı tehlikeleri beraberinde getirmektedir. Gübre olarak kullanılan anhidr amonyak hem akut hem de uzun dönemli solunum yolu hastalıklarına neden olmaktadır. Gübre saklama ünitelerinde aniden hidrojen sülfür gazına maruz kalma ölümlere bile yol açabilmektedir. Aynı şekilde insektisit dumanlarına da maruz kalmak ölümlerle sonuçlanabilmektedir.

Peki sektörün bir önerisi varmıdır?

Değişen ve gelişen dünya teknolojileri içerisinde tabiki bu rahatsızlıklara’da bir çözüm mevcuttur. Yaptığımız araştırmalar neticesinde Ahır Perde Sistemi ile karşılaştık peki nedir ahır perde sistemi? Ahır perde sistemi kapalı alanları %25 ila %100 arasında açık hale getiren rüzgar koruma sistemidir. Yapılan araştırmalarda küçük baş veya büyük baş hayvanların kış aylarında en fazla besi çiftliği içerisine konrolsüz olarak giren rüzgarın besi çiftliği içerisindeki hayvanların hasta olmasına neden olduğu saptanmıştır.

Ekip arkadaşlarımızın yapmış olduğu araştırmalar neticesinde tarımsal sektör içerisinde avrupa standartlarında perdeleme sistemi üreten Liner A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Miyanyedi Tarım ve hayvancılık sektöründe edindiğimiz 10 yıllık bir tecrübeyi baz alarak Yönetim Kurulu Üyemiz Serkan Yılmaz ile kurduklarının belirten Mustafa Miyanyedi Liner A.Ş Tarım sektörüne 2015 yılı itibari ile Ankara’da hizmet vermeye başlamıştır dedi.

Koşulsuz müşteri memnuniyeti ve anlayışı ile çevreye duyarlı olarak yüksek kaliteli ve en son teknolojiye sahip yeni nesil ürünler ürettiklerini belirten Miyanyedi Liner A.Ş, çok kısa zamanda tarım ve hayvancılık sektöründe güvenilir ve önde gelen firmalardan olmayı başardığını ürünlerinin sadece ülkemizde değilOrta Doğu ve Balkan ülkelerinde de ciddi bir pazar yakaladıklarını kaydetti . Mustafa Miyanyedi’ Liner A.Ş kaliteli sağlıklı ürünler üreten yenilikçi çözümler sunan sektöründe modern başarılı bir şirkettir dedi.

Uzun yıllara dayanan deneyimlerimiz, sağlıklı ve verimli hayvancılık için ideal barınak koşulları sağlayan bir dizi çevresel koruma sistemi geliştirmemizi sağlamıştır. Firmamız teklif ve sunumlarında başlangıçtan son safhaya kadar birçok konuda müşterilerine en akılcı ve verimli çözümleri sunarak tecrübelerini besi çiftliği sahipleri ile paylaşmaktadır diyen Mustafa Miyanyedi önemli olan imal etmek değil imal ettikten sonra verilecek teknik hizmettir dedi.

Perdeleme Sistemini Kullanıcılara Sorduk Nedir bu sistem?

Mokan Çiftliği İşletme Müdürü Anıl Aşkın ÖZTÜRK’ün gazetemize yaptığı açıklamada çiftliğimiz kurulduğundan bu güne kadar perdeleme sistemini kullanıyoruz. İçerideki gübrenin yaymış olduğu asiti minimuma indirmemize yardımcı oluyor. Hayvanların et ve süt performanslarınıda olumlu bir şekilde arttırıyor ayrıca içerideki hava sirkülasyonunu bir anda değiştirmemize de yardımcı oluyor. Hem güneşlik hemde perde olarak kullanıyoruz daha öncesinde perdeleme sistemlerini Bursa firmasına yaptırmıştık fakat verim ve randıman alamadık sonrasında LİNER Grup la tanıştık çok memnun kaldık ve diğer çiftliklerimizde de yine LİNER Grupla çalışmaya devam ediyoruz dedi.

Ardından röportajını gerçekleştirdiğimiz ON SÜT İşletme Müdürü Rahmi DARICI ise konuşmasında On Süt olarak yaklaşık sekiz yıldır besi sektöründe hizmet vermekteyiz işletmemiz şuan itibari ile 300 sağmal kapasitede yaklaşık ise bine yakın hayvanımız mevcut fakat yeni projelerimiz ile birlikte 1300 sağmal ineğe çıkartmayı planlıyoruz. Aşağıda görmüş olduğunuz yurt dışı menşeili perdeler ile yapımı gerçekleştirildi bu gördüğünüz besi çiftliğimizde ise LİNER Grubun ürünlerini kullandık yurt dışı menşeili olan aşağıdaki damlarda yaptığımız perdeler gayet kaliteli burada ise LİNER Grubu tercih ederek denemek istedik gayet gördüğünüz gibi yurt dışı menşeili firma ile aynı kalitede verim aldığımızı söyleye bilirim. Üst tarafta hali hazırda devam eden projemizde de yine Liner Grubu tercih etmeyi düşünüyoruz dedi.

MUSTAFA MİYANYEDİ & SERKAN YILMAZ

Gelişmiş ülkelerde yapılan araştırmalara göre hayvancılık sektöründe çalışanların %25’i bir çeşit solunum yolu rahatsızlığı geçirmektedir. Bu oran, solunum yolu rahatsızlıklarını en sık görülen hastalıklar sınıflandırmasında en tepelere yerleştirmektedir. Görülen hastalıkların en önemli nedenleri kapalı alanlarda beslemeden dolayı solunan tozlar,dışkı gazları, tarımsal kimyasallar enfeksiyona neden olan önemli etmenlerdir. Tozlar değerlendirilirken 2 gruba ayırmak olasıdır. İlk grup Organik bileşenlerden oluşan tozlar, ikinci […]

10 Haziran 2022 - 8:53

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.