hava 23° Parçalı Bulutlu
DOLAR 27,5012 % % 0.18
EURO 28,8394 % % 0.15
GRAM ALTIN 1.617,91 % % 0,29
ÇEYREK A. 2.645,29 % % 0,29
BITCOIN 758.478 % -3.165
SON DAKİKA
Google News

SAADET PARTİSİNDEN TESPİT: NUTUKLARI HALKA İCRAATLARI RANTÇILARA

Son Güncelleme :

12 Haziran 2022 - 17:09

SAADET PARTİSİNDEN TESPİT: NUTUKLARI HALKA İCRAATLARI RANTÇILARA

Saadet Partisi Bursa il başkanlığı hasat döneminde çiftçilerin sorunlarına çözüm önerilerini sunmak üzere basın açıklaması yaptı.

15 Temmuz Demokrasi meydanında yapılan açıklamada saban silahtan güçlüdür diyen il başkan yardımcısı İbrahim Özacar, silahların sonlandıramadığı savaşları kıtlıklar sonlandırmıştır dedi.

Özacar yaptığı açıklamada “Ziraat Mühendislerimize, Tarımda istihdam edilen mevsimlik işçilerimize,  ilgili kooperatiflerimize  Saadet partisi Bursa teşkilatlarımız adına en kalbi şükranlarımızı arz ediyoruz.

Peygamberlerle başlayan Tarım çalışmaları ve tarıma dayalı gıda ürünlerinin   üretimi insanlık tarihi kadar eskilere  dayanmaktadır. 

Önce insanı ıslah ve imar etmeye çalışan peygamberler, insan neslinin devamı için, yine İnsan eliyle toprağı  ıslah ve imar ederek insanın temel ihtiyacı olan tarıma dayalı gıda ürünlerinin   üretimini sağlamıştır.

Kapitalist sistemin baş gösterdiği son asırlarda gıda  ürünlerindeki çeşitliliğin katlanarak artmasına rağmen ,  üreticilerin  kazançları  bir o kadar azalmıştır.

SABAN SİLAHTAN GÜÇLÜDÜR.

Tarım Tarihler boyu bütün ülkeler için en önemli stratejik  bir mesele olmuştur. Silahların sonuçlandırmadığı savaşları kıtlıklar sonlandırmıştır. Dünya tarihi bunun örnekleri ile doludur.

MÜREFFEH TÜRKİYE GÜÇLÜ DEVLET SAĞLIKLI NESİLLERLE  MÜMKÜN OLUR.

Zengin fakir ayrımı yapılmadan  aziz milletimizin her ferdi temel insan hakkı olan, Tarıma dayalı  Temiz  ve sağlıklı gıda ürünlerine rahatlıkla ulaşmalıdır.

Bu konuda Türkiye çiftçisi üzerine düşeni bi hakkıyla yapmıştır, yapmaya devam ediyor.   Siyasi iktidar  daha fazla  zaman kaybetmeden  üreten çiftçilerimizin  mağduriyetini gidererek iktidarlarının bu son demlerinde milletimize karşı olan sorumluluklarını bir nebze olsun yerine getirmelidir.

BURSA OVASI ŞEHİR OLDU

Siyasi iktidar, Ranta düşkünlüğü sebebiyle Bursa ovasına şehirler büyüklüğünde  mahalleler ve sanayi  bölgeleri  inşa etti.

Bursa ovasında yüzyıllarca  Osmanlı devlet’ine payitahtlık yapan  İstanbul’un   temel gıda ihtiyaçları sağlandı. Uludağımizda  ve  kırsal  bölgelerde  yetiştirilen keçi koyun yünlerinden elde edilen kumaş ve halı  ürünleri dünya pazarlarının gözde ürünleri arasında yerini aldı.

Ancak Siyasi iktidar, Ranta düşkünlüğü sebebiyle verimli Bursa ovasını kocaman bir şantiyeye dönüştürdü. Şehrimizin ismiyle beraber akıllara hemen gelen, kestane, İpek böceği, şeftali ve bir sürü meyvenin maalesef sadece artık ismi kaldı. Pamuk, tütün, ayçiçeği,   pirinç   Bursa tarım ürünlerinin içerisinden çıkarılmış durumda. 

Evliya Çelebi’nin  büyük övgüyle   Hatıralarında zikrettiği   Bursa üzüm’ü ve kara incir, Mudanya, kestel ve iznik ilçelerimizde büyük özveriyle faaliyet gösteren  kooperatiflerimizin çiftçilerimizin gayretleriyle üç beş köyde varlığını sürdürüyor. Zeytin üreticilerimiz adeta zeytin ağaçları gibi ata topraklarına kök salmış durumda  bütün zorluklara göğüs gererek üretmeye devam ediyor.

KATAR ÇİFTLİKLERE KLİMALAR KURARAK HAYVANCILIK YAPIYOR

Bütün Dünya Devletleri için tarım stratejik meselelerin başında gelirken AKP iktidarının  tarım politikası nutuktan öteye geçmemiştir. Siyasi iktidar Ordumuzun caydırıcılık gücünü arttıran tank palet fabrikasını,   Katar’a satarken Katar devlet’i ülkesinin hava iklimi hayvancılık tarımına uygun olmamasına rağmen bölge şartlarına göre özel tasarlanan klimalı çiftlikler kurdu. Kurulan çiftliklerde ülkesini et, süt ve süt ürünlerinde  dışa bağımlılığını azaltmak için hayvan taşımacılığı için yaptırdıkları özel uçaklarla Hollanda’dan ithal   ettikleri inekleri modern çiftliklere taşıyarak ülkeleri için stratejik önem arz eden tarım ve hayvancılığın  startını verdiler.

Bursa nufüsuna ancak denk gelen Katar devleti hayvancılığı geliştirmek için adeta tekeden süt çıkarırken yüzyıllarca dünyanın birçok ülkesine her çeşit tarım ürünleri ihraç eden gerek Osmanlı’da gerek Cumhuriyet döneminde  yerelden genele milletimizin kalkınmasında büyük pay sahibi olan Bursa’nın verimli ovasına beton bloklar dikildi,  kırsal bölgelerde yaşayan insanlarımız adeta göçe mecbur kılındı, tarım alanlarımız sahipsizliğe itildi.

Her çeşit et ve süt hayvan  yetiştiriciliğine uygun  olan   dağ ilçelerimizde insanlarımızın terk ettiği  arazilerde  ata topraklarında yaban hayvanları sürüler halinde dolaşıyor.

Söylem ve espirileri ile komedyenlere ilham kaynağı olan Hazine ve Maliye Bakanı Sn. Nureddin Nebatinin gözlerindeki geçici ışıltı bitmiş olacak ki gerçekleri söylemeye başladı. AKP’nin hafta sonu gerçekleşen kampında konuşan sayın Bakan; “kurlardaki ve enflasyondaki artışa rağmen  dar gelirliler hariç  üretenler ihracatçılar kazanıyor” açıklamasında bulundu. Hasat döneminin başladığı bu günlerde üreten çiftçilerimiz kazanmadığına göre, kur korumalı faiz kıyağınızla yabancı sermayeli firmalar ve bankaların kârlarına kâr kattıkları şüphe götürmeyen bir gerçektir.

NUTUKLARI HALKTAN, İCRAATLARI RANTÇILARDAN YANA OLAN SİYASİ İKTİDARI SAMİMİYETE DAVET EDİYORUZ.

Sn. Cumhurbaşkanı her fırsatta dile getirdiği faiz ve nas sözlerinde samimi ise, çiftçinin üreticinin ata yadigarı arazilerine  traktörlerine ipotek koyan bankalara düzenleme getirsin. Stratejik önem arz eden tarımın önündeki banka tehditlerini   kaldırsın  çiftçilerimizin bankalara ve devlete olan   borçlarını beş yıllık zaman dilimine yayarak  borçlarını  üreterek ödemelerini sağlasın. Böylece  yirmi yıldır çifçimize her yıl umut ektirerek acı biçtiren AKP iktidarı, iktidardarının son yılında, üreten çiftçimize  bir nebze olsun işe yaramış olur.

Buradan yüksek sesle yineliyoruz ki, refah içinde bir Türkiye ancak üreticinin saadeti ile mümkün olur. Yarın geç olmadan bir an önce üreticiyi destekleyen adımlar atılmalıdır dedi.

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.